Podsumowanie Kongresu STEEL 2023
patronat medialny
Pokłosiem pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Stalowego STELL 2023 było wypracowanie listy postulatów, które mają odmienić oblicze przemysłu stalowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. 1400 uczestników kongresu STELL 2023, reprezentanci nauki, polityki i przede wszystkim przemysłu, spotkało się we wrześniu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by zmierzyć się z najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed branżą w nadchodzących latach. Nie zabrakło też oczywiście dziennikarzy.
Intensywne, ciekawe i rzeczowe dyskusje w trakcie objętego naszym patronatem medialnym Kongresu Stalowego STELL 2023 pozwoliły stworzyć dokument, który ma być swego rodzaju drogowskazem dla branży. Podpisali się pod nim przedstawiciele rządu, biznesu oraz samorządu gospodarczego
– Eksperci z najwyższej półki zaszczycili swoją obecnością pierwszy Europejski Kongres Stalowy. Bardzo dziękuję za Wasz czas, za to, że podzieliliście się swoją wiedzą, za to, że daliście możliwość wysłuchania – nie tylko nam przedsiębiorcom, którzy mogą uczyć się od najlepszych – ale także wszystkim środowiskom politycznym, które były bardzo szeroko reprezentowane na wydarzeniu. Wszystko po to, żeby słuchały i świadomie podejmowały konkretne decyzje budujące polski, dobry, konkurencyjny i nowoczesny przemysł – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
8 rekomendacji w sprawie stali
W dokumencie podsumowującym kongres STELL 2023 uczestnicy znalazły się postulaty, które mają na celu uwzględnienie znaczenia stali i przemysłu stalowego w rozwoju bezpieczeństwa gospodarki polskiej i europejskiej – tak też brzmi pierwszy podpunkt.
– Ani my, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, ani Węglokoks nie chcemy dominować branży stalowej w Polsce. Chcemy być jej częścią na bardzo małym poziomie. Chcemy dawać tej branży szanse i pokazywać, że zaangażowanie Skarbu Państwa, to również gwarancja, że będziemy wspólnie walczyć o to, aby te warunki były dla branży w Polsce i Europie jak najlepsze – powiedział Marek Wesoły, Minister Aktywów Państwowych.
Dodatkowo środowiska przedsiębiorców i przemysłowców zaapelowały o prowadzenie polityki , szczególnie europejskiej, tak, by zwiększyć konkurencyjność polskich i europejskich producentów, zmianę retoryki w dialogu dotyczącego hutnictwa, a takżę o przygotowanie, planowanie, wdrożenie oraz promocję programów nauczania dotyczących rozwoju nauk technicznych.
– Liczę, że za rok o tej porze – może nie w gronie 1400, a 2800 zarejestrowanych uczestników i panelistów – będziemy w stanie podsumować, to wszystko, co wydarzy się w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy – dodał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A.
Kolejne punkty uwzględniają obszary takie jak: zapewnienie efektywnego funkcjonowania branży w otoczeniu prawnym i regulacyjnym, weryfikację istniejących i planowanych rozwiązań prawnych, podatkowych i celnych, priorytetyzację zakupów produktów stalowych od polskich i europejskich producentów oraz zapewnienie przemysłowi stalowemu taniej energii i taniego surowca.
– Dziękuję za przyjęcie zaproszenia do dyskusji – w moim przekonaniu – o przemyśle, o branży, która jest branżą strategiczną w kontekście transformacji energetycznej, unowocześniania Europy, życia zwykłego obywatela. Stal będzie nam towarzyszyła jeszcze przez wiele, wiele lat – dodał jeszcze Marek Wesoły, Minister Aktywów Państwowych.
Organizatorem Kongresu STEEL 2023 była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 33 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.