klubowa akademia kultury i sztuki
Razem z Krystyną Zbylut, która będzie jej kuratorką jego wystawy, zapraszamy jako jego współorganizator na spotkanie z Rafałem Olbińskim w Zbylut Galerii w Domu Handlowym Klif. Jednym z najwybitniejszych polskich artystów, choć tu dodać wypada, że żyje i tworzy od ponad czterdziestu lat w Nowym Jorku, a ponad 150 nagród jakie zdobył czyni go artystą o wymiarze już światowym. Zresztą w przypadku malarzy i grafików ciasne narodowe ramy zawsze były problemem. Podczas spotkania będziemy świadkami przeprowadzonego na żywo przez Bogusława Żurka wywiadu z Rafałem Olbińskim. Obejrzymy multimedialną prezentację jego bogatej twórczości oraz wystawę jego inkografik. Wystawę zdjęć, jakie zrobił mu jedne z najwybitniejszych polskich fotografów, Czesław Czapliński. Będzie też możliwość zakupu albumów bądź książki artysty i oczywiście otrzymania jego podpisu!
poniedziałek 4 grudnia, godz. 18.00
Zbylut Galeria, Dom Mody Klif
Warszawa, ul. Okopowa 58/72
Wstęp wolny!
Rafał Olbiński - wybitny malarz i grafik. Jest absolwentem Kieleckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Ukończywszy szkołę średnią podjął naukę na Politechnice Warszawskiej w 1969 roku uzyskując dyplom Wydziału Architektury. Po studiach zainteresował się sztuką, realizując się jako grafik współpracujący z czasopismem Jazz Forum. W 1981 roku wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował na stałe do Nowego Jorku.
W 1985 roku podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts.
Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.
W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku oraz Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.
W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie "Nowy Jork stolicą świata" wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.
W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę "Premio Divina Guilia" za wybitny wkład do sztuki współczesnej.
Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak, m. in.: The National Arts CIub w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art na cześć obchodów Dnia Ziemi.
3 maja 2012 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej".