administrator
25 sierpnia

VII Forum Humanum Mazurkas
czyli „Agnieszka – Katarzyna”

Na zorganizowane już po raz siódmy Forum Humanum Mazurkas zaprosił nas laureat tegorocznych Pereł EuroTurystyki, a dokładniej dwóch Pereł, bo otrzymał też nagrodę specjalną za inicjatywy na rzecz promocji polskiej kultury. Jedną z tych inicjatyw wymieniono w uzasadnieniu nagrody, było to właśnie Forum Humanum Mazurkas.


Andrzej Bartkowski w swoim żywioleForum Humanum Mazurkas to niezwykły projekt, który stworzyli razem Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz, (przy czym nie można pominąć też roli jego kuratora, Janiny Tuory). To miejsce spotkania ludzi kultury, biznesu i mediów, a okazją doń jest właśnie sztuka. Do tego stworzony pro publico bono. Głównym punktem programu tego Forum był nietypowy wieczór autorski „Agnieszka-Katarzyna”. Bo Agnieszka to nie żyjąca już Agnieszka Osiecka, a Katarzyna to Katarzyna Gärtner. Autorki trudnej do policzenia ilości przebojów, z których wiele stworzyły razem, a do których pierwsza z nich napisała słowa, a druga muzykę. To właśnie im zawdzięcza sławę wiele z gwiazd naszej sceny, choć one same niekiedy ginęły niekiedy w cieniu, ale na szczęście nie do końca (Agnieszka Osiecka doczekała się pomników i organizowanego na Saskiej Kępie corocznego festiwalu). Bo, by nie być gołosłownym, Marylę Rodowicz, choć miała wiele innych przebojów, kojarzymy jednak z „Małgośką”, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka, a muzykę Katarzyna Gärtner. W serialu o Annie German jest zaś świetna scena spotkania jej i Katarzyny Gärtner, której efektem były „Eurydyki”, jej pierwszy wielki przebój, których nikt już nigdy nie zaśpiewał lepiej. Poprzednie Forum poświęcone było właśnie Annie German i stąd chyba pomysł na to, bo jednym z najważniejszych zaproszonych wtedy gości była Katarzyna Gärtner.

 

Katarzyna Gärtner, zdjęcie zrobione na VI ForumWywiad z Katarzyną Gärtner przeprowadził osobiście Andrzej Bartkowski, który nie ogranicza się do roli mecenasa, ale i czynnie uczestniczy w tych wydarzeniach. Było ciekawie, bo choć jej nazwisko znają wszyscy interesujący się choć trochę polską sceną muzyczną (a już na pewno wszyscy znają jej muzykę), to o niej samej wiemy zaskakująco niewiele. Był to też zarazem wstęp do poetycko-muzycznego spektaklu, w którego bohaterem była Agnieszka Osiecka. Monologi Agnieszki Osieckiej, oparte o fragmenty jej pamiętników, przeplatały się w nim z piosenkami duetu, jaki tworzyła z Katarzyną Gärtner. Była więc Osiecka oglądana jej własnymi oczami, czy raczej (to ściślejsze) opowiedziana jej słowami. I ich piosenki (jej i Katarzyny) w nieraz zaskakujących aranżacjach, bo nawet hip-hopowych. Aranżacjach dokonanych z błogosławieństwem i wręcz czynnym udziałem autorki muzyki, takich eksperymentów się nie bojącej. Była to więc mieszanka odrobiny nostalgii, próby odkrycia prawdy o Osieckiej i nowego, twórczego spojrzenia na ich spuściznę. A na koniec, po burzliwych brawach jeszcze raz przygaszono światło, tak, jakby spektakl miał się rozpocząć na nowo i  na salę wjechał wielki tort dla obu bohaterek Forum, tej będącej tam duchem i ciałem, i tej, która mogła być tam tylko duchem. I z pewnością, była, jeśli to duchom wolno.

 

obrazy Alberto Texiera To był najważniejszy punkt forum, ale jak zwykle forum towarzyszył też wernisaż nowej wystawy. Tym razem swoje prace zaprezentowali Alberto Texier i Joanna Gałecka. Urodzony w Chile Alberto Texier to przykład obywatela świata. Częścią tego świata jest dla niego też Polska, po polsku też swobodnie mówi, ale jego malarstwo, a nawet stosowana pracochłonna technika to dla nas daleki, egzotyczny świat (egzotyczne były też z pewnością ceny jego obrazów). Jakby w opozycji do niego Joanna Gałecka zaprezentowała obrazy dla których motywem były biebrzańskie bagna, kraina je dzieciństwa. Postacie obu malarzy przybliżyła impresja filmowa Jana Sumikowskiego, a rozmowę z nimi i będącym specjalnym gościem Forum Jackiem Maślankiewiczem, prezesem warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, poprowadziła kuratorka wystawy Janina Tuora. Tradycyjnie też wystawione obrazy można było od artystów kupić.

 

A na koniec wszyscy uczestnicy Forum zostali zaproszeni na koktajl. To też tradycja. Nie zabrakło wśród nich członków klubu.

 

Tak jak i wszystkie poprzednie, to Forum odbyło się w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w podwarszawskim Ożarowie. 


zaproszenie na VII Forum Humanum Mazurkas

 zaproszenie i program do pobrania w pdf


W galerii jest niewiele zdjęć z tego, co podczas Forum działo się w największej sali MCC Mazurkas, gdzie spektakl obserwowało jego kilkuset uczestników, bo nie wolno było używać flesza. Ale będzie jeszcze film (był kręcony podczas Forum). Więcej zdjęć, w tym z główną bohaterką, jest z tego, co działo się po. W dużym formacie można pobrać zdjęcia z dysku Google’a, tutaj (kliknij).



Magazyn przedsiębiorcy
galeria zdjęć