Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. Jako pierwsze obowiązek ich tworzenia obejmie w połowie przyszłego roku większe firmy, zatrudniające 250 lub więcej pracowników. A potem stopniowo obejmie pozostałe. O tym, jak wygląda ten harmonogram, jakie obowiązki ustawa nakłada na pracodawców i na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony państwa, o tym wszystkim dowiemy się podczas seminarium szkoleniowego 19 grudnia, na które Business Centre Club zaprasza nas do swojej siedziby w pałacu Lubomirskich w Warszawie.
9 lipca tego roku weszły w życie zmiany w zakresie przedawnienia roszczeń majątkowych. Główna zmiana dotyczy art. 118 kodeksu cywilnego i polega na skróceniu ogólnego 10–letniego terminu przedawnienia roszczeń do 6 lat. Bez zmian pozostaje natomiast termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe, np. z tytułu odsetek oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, który w dalszym ciągu wynosi 3 lata. Ważna zmiana zaszła także sposobie liczenia terminu przedawnienia. Zgodnie z nią koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Temat powinien zainteresować wielu klubowiczów, bo w naszym klubowym gronie nie brak prowadzących sklepy internetowe. To bowiem coraz powszechniejszy sposób sprzedaży towarów, a nawet usług. Kolejne seminarium z cyklu „Europejskie Przedsiębiorstwo”. O jego poprowadzenie poprowadzono ekspertów z Europejskiego Centrum Konsumenckiego oraz działającego w ramach NASK Centrum Cyberbezpieczeństwa. Nazwa Europejskiego Centrum Konsumenckiego dobrze oddaje jego zadania, przy czym jest to tylko jedno z całej sieci takich centrów działających w całej Europie, powołanych do pomocy konsumentom, zajmują się one też działalnością edukacyjną (stąd ich udział w seminarium). Natomiast pełna nazwa NASK, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa może być tu mocno myląca i raczej historyczna, oprócz sprzedaży domen internetowych zajmują się oni dziś jako państwowy instytut badawczy właśnie bezpieczeństwem w sieci. Spojrzymy więc na te problemy jakby z drugiej strony, oczami tych, którzy odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa klientów takich sklepów.
Ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej powołano nowe rozwiązanie mające na celu zachowanie ciągłości przedsiębiorstwa, ochrony jego kontrahentów i pracowników na wypadek śmierci przedsiębiorcy. Praktyka pokazuje, że często w przypadku śmierci przedsiębiorcy dochodzi również do „śmierci” przedsiębiorstwa wskutek niemożności sprawnego zarządzania nim, nierzadko spowodowanego konfliktem pomiędzy spadkobiercami. Rozwiązaniem tego problemu ma być ww. ustawa, a właściwie instytucja zarządu sukcesyjnego.